Menu

Liečba bronchitídy

Liečba bronchitídy

Liečba bronchitídy je dôležitá pre zdravie a pre zamedzenie ďalším zdravotným komplikáciám, ktoré môžu nastať.

Cielená liečba akútnej bronchitídy môže pomôcť zamedziť vzniku chronickej formy. Pri chronickej bronchitíde je vyššie riziko trvalého poškodenia pľúc. Aj prechod k chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP) je plynulý. Vhodnú liečbu akútnej bronchitídy je potrebné starostlivo zvážiť.

Pri liečbe bronchitídy je najdôležitejšie zmiernenie ťažkostí. Ak je na začiatku akútnej bronchitídy prítomný suchý dráždivý kašeľ, možno ho zmierňovať antitusikami. Akonáhle prejde do vlhkého kašľa s tvorbou hlienu, dajú sa použiť aj prírodné látky izolované z rastlín, ako je napr. cineol izolovaný z eukalyptu, obsiahnutý vo voľne predajnom lieku Soledum®200 mg a Soledum®100 mg (dostať v lekárnach). Cineol pôsobí protizápalovo, rozpúšťa hustý hlien usadený v prieduškách a podporuje vykašliavanie.

Dôležité je vyhýbať sa dráždivým látkam, ako je cigaretový dym. Podľa toho, či ide o akútnu alebo chronickú bronchitídu, zvolí sa príslušný spôsob liečby.

Akútna bronchitída: Liečba

Pokiaľ ide o akútnu formu ochorenia, svoje pevné miesto v liečbe akútnej bronchitídy majú už aj látky prírodné, napr. cineol. Má klinicky preukázaný protizápalový účinok. Uvoľňuje hlien usadený v prieduškách a má mierne antivírusové a antibakteriálne účinky. Akútna bronchitída je z 90 % vírusového pôvodu. Použitie antibiotík je preto veľmi obmedzené. Antibiotiká pôsobia len proti baktériám, nie však proti vírusom. Prírodná účinná látka cineol získavaná zo stromu Eucalyptus globulus môže pri liečbe akútnej bronchitídy spoľahlivo pomôcť svojimi účinkami, bezpečnosťou a dobrou znášanlivosťou. Všetky tieto účinky boli preverené v klinických štúdiách. Pri liečbe akútnej bronchitídy sú tiež dôležité symptomatické liečebné opatrenia.

Ktoré prostriedky proti bronchitíde možno nasadiť pri akútnej forme, aby sa čo najspoľahlivejšie zmiernili účinky?

Prehľad vybraných prípravkov pri bronchitíde:

 • Lieky tlmiace suchý kašeľ najmä na začiatku bronchitídy
 • Lieky podporujúce uvoľňovanie hlienu z dýchacích ciest, napr. cineol v kapsulách Soledum®, alebo chemické expektoranciá
 • Antibiotiká pri bakteriálnej infekcii v dýchacích cestách (podľa lekárskeho predpisu)

Dodatočne je možné taktiež použiť všeobecné opatrenia:

 • Inhalácia pri bronchitíde
 • Potieranie pŕs
 • Pokojný režim, dostatok tekutín

Prehľad prípravkov pri bronchitíde

 • Lieky uvoľňujúce hlien s protizápalovým účinkom (napr. účinná látka cineol)
 • Lieky proti suchému dráždivému kašľu (antitusiká)
 • Lieky proti bakteriálnej infekcii (antibiotiká)
 • Prestať fajčiť
 • Inhalovanie pri bronchitíde
 • Dychová fyzioterapia (pri chronickej bronchitíde)

Chronická bronchitída: Liečba zahŕňa uvoľňovanie hlienu a dychovú fyzioterapiu

„Čo je potrebné riešiť u pacientov s chronickou bronchitídou?“

 • Potláčať zápal v prieduškách
 • Uvoľňovať hlieny z dýchacích ciest, príp. normalizácia zápalovo zmeneného sekrétu

Ako vhodný prípravok na uvoľnenie hlienu možno v tomto prípade použiť prírodnú látku cineol. Cineol s dodatočnými protizápalovými vlastnosťami bol mnohokrát klinicky preverený na zahlienených a zapálených dýchacích cestách.

Aj pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc môžu mať prospech z užívania cineolu v podobe doplnkovej liečby pridanej k ich štandardným liekom.

Okrem tejto látky uvoľňujúcej hlien sa pri chronickej bronchitíde osvedčila špeciálna fyzioterapeutická dychová terapia. Určité cvičenia (napr. ústna brzda) sa dajú naučiť podľa inštrukcií a v akútnom prípade môžu byť (napr. pri obmedzenom dýchaní) cielene použité. Pri chronickej bronchitíde je nutné okamžite prestať fajčiť.

Prečítajte si viac o liečbe CHOCHP.

Liečba bronchitídy: Cineol uvoľňuje priedušky

Účinná látka cineol je obsiahnutá v malých, ľahko prehltnuteľných kapsulách s názvom Soledum®. Táto účinná a dobre znášaná čistá prírodná látka má pri zápalovom ochorení dýchacích ciest, ako je bronchitída, niekoľko klinicky preukázaných účinkov.

Cineol pôsobí:

 • Proti zápalu v prieduškách
 • Uvoľňuje hustý usadený hlien v prieduškách
 • Organizmus ho dobre znáša

Cineol pri bronchitíde

 • pri zahlienených a zapálených dýchacích cestách
 • uvoľňuje hlien
 • oslobodzuje priedušky od hustého viskózneho hlienu
 • je protizápalový
 • uľahčuje dýchanie

ČASTÉ OTÁZKY K TEJTO TÉME (FAQ)

Antitusiká pri bronchitíde – kedy ktorý liek?

Bronchitída často začína suchým dráždivým kašľom bez tvorby hlienu. V takom prípade môže krátkodobo pomôcť látka na tlmenie kašľa. Pri ďalšom priebehu ochorenia prechádza suchý dráždivý kašeľ v kašeľ vlhký s tvorbou hlienu. Aby sa uľahčilo vykašliavanie a uvoľnila sa sekrécia, správnou voľbou sú látky na uvoľnenie kašľa, napr. cineol s dodatočnými protizápalovými účinkami.

Ako môžem používať účinnú látku cineol na liečbu bronchitídy?

Cineol je obsiahnutý vo voľne predajnom lieku Soledum®200 mg a Soledum® 100 mg. Sú to malé ľahko prehĺtateľné kapsuly. Kapsuly Soledum® sú enterosolventné. To znamená, že celý obsah účinnej látky cineolu sa v čreve vstrebe do krvného obehu a v dýchacích cestách plne rozvinie svoj účinok.

Ak sa cineol užíva vo forme kapsúl, vstrebe sa účinná látka rýchlo do tela a tam v dýchacích cestách rozvinie svoj uvoľňujúci účinok.

Urobil som všetky opatrenia pre liečbu bronchitídy – napriek tomu sa kašeľ nelepší. Kedy musím ísť k lekárovi?

Návšteva lekára je nutná predovšetkým pri vysokej teplote, kašli, dýchacích ťažkostiach, dýchavičnosti a bolestiach na prsiach a pri silnom, žltkastom alebo krvavom hliene. Návšteva lekára sa odporúča aj vtedy, ak ťažkosti pretrvávajú dlhšie ako 7 dní.