Menu

SINOBRONCHIÁLNY SYNDRÓM

Sinobronchiálny syndróm

Sinobronchiálny syndróm znamená, že prebieha súčasne zápal v prieduškách a prínosových dutinách. Môže k nemu dôjsť napríklad tak, že hlien z nosa stečie do dýchacích ciest.

Odborníci hovoria o takzvanom sinobronchiálnom syndróme (anglicky post-nasal-drip-syndrom, skrátene PNDS).

Čo môže pomôcť pri bronchitíde? Chemické účinné látky alebo prírodné účinné látky izolované z rastlín. Ak vás trápi suchý dráždivý kašeľ na začiatku akútnej bronchitídy, odporúčajú sa antitusiká. Akonáhle sa v prieduškách začne tvoriť hlien, je vhodná prírodná látka cineol získaná z eukalyptu (obsiahnutá v lieku Soledum®, ktorý dostať bez receptu v lekárňach) s protizápalovým a hlien uvoľňujúcim účinkom.

Pri sinobronchiálnom syndróme sa vyskytujú problémy, ako je stekanie sekrétu po stene hltanu, bolesti hlavy a tváre, upchatý nos a časté odkašliavanie, kašeľ a bolesť na prsiach. Pre sinobronchiálny syndróm je typická tiež celková vyčerpanosť.

Pri liečbe zohráva ústrednú úlohu predovšetkým cielené uvoľňovanie hlienu z priedušiek a protizápalový účinok. V klinických štúdiách preukázala takéto účinky prírodná látka cineol (obsiahnutá v lieku Soledum®, ktorý dostať bez receptu v lekárňach).

Sinobronchiálny syndróm: Vznik

Vznik sinobronchiálneho syndrómu sa odvodzuje zo skutočnosti, že horné a dolné cesty dýchacie spolu priamo anatomicky aj funkčne súvisia. Odborníci preto v tejto súvislosti hovoria o „spojených cestách“.

Pre lepšie pochopenie: Pôvod sinobronchiálneho syndrómu je často spôsobený infekciou vírusov nachladnutia, ako sú napr. rinovírusy alebo adenovírusy.

Tieto vírusy spôsobujú zápal prínosových dutín – vzniká akútna sinusitída s možnou prítomnosťou vírusovej, bakteriálnej či kombinovanej infekcie.

Môže dôjsť k tzv. „etážovej výmene“. To znamená, že infekcia zasiahne horné aj dolné dýchacie cesty a zachváti tiež priedušky. Stáva sa to najmä vtedy ak infikovaný hlien steká z nosa po hltane.

Sinobronchiálny syndróm: Liečba

Včasná liečba sinobronchiálneho syndrómu je dôležitá, aby sa zabránilo chronickým problémom. Ide predovšetkým o potlačenie zápalu v prieduškách, vykašľanie usadeného hlienu, uvoľnenie a prevetranie vedľajších nosových dutín.

Tip: Čistá prírodná látka cineol (obsiahnutá v lieku Soledum®, ktorý dostať bez receptu v lekárňach). Uvoľňuje hustý hlien usadený v prieduškách a vedľajšie nosové dutiny.

  • cineol uvoľňuje hlien a pôsobí protizápalovo
  • cineol má v klinických štúdiách preukázanú účinnosť ako doplnková liečba pri chronických zápalových ochoreniach dýchacích ciest vždy po konzultácii s lekárom

Ďalšie lieky na liečbu sinobronchiálneho syndrómu sú:

  • antibiotiká (po predpísaní lekárom)
  • lieky na tlmenie suchého kašľa
  • protizápalové lieky, lokálne pôsobiace nosové spreje proti opuchu sliznice alebo zápalu
  • antihistaminiká

Od sinusitídy po bronchitídu: post nasal drip

Ak hlien, ktorý je infikovaný vírusmi alebo baktériami, steká z nosa po hltane (odborne nazývané post nasal drip), môže dôjsť k takzvanej etážovej výmene infekcie.

ČASTÉ OTÁZKY K TEJTO TÉME (FAQ)

Sinusitída a bronchitída – ako tieto dve choroby súvisia?

Pokiaľ pri sinusitíde steká infikovaný hlien zo zadnej časti nosa do hltanu. Takto sa môže hlien rozšíriť aj do dolných ciest dýchacích – konkrétne do priedušiek. Potom sú zápalom postihnuté vedľajšie nosové dutiny aj priedušky súčasne.

Aké prírodné možnosti liečby sú pri sinobronchitíde/sinobronchiálnom syndróme k dispozícii?

Sinobronchiálny syndróm možno liečiť tak chemickými, ako i prírodnými liekmi. V klinických štúdiách bola preukázaná účinnosť prírodnej látky cineol (obsiahnutá v lieku Soledum®, ktorý dostať bez receptu v lekárňach). Táto látka uvoľňuje hlboko usadený hlien v prieduškách, uvoľňuje vedľajšie nosné dutiny a tlak v hlave spôsobený prítomnosťou hlienu vo vedľajších nosných dutinách. Pôsobí protizápalovo.

Kedy sú pri sinobronchitíde/sinobronchiálnom syndróme nutné antibiotiká?

Podávanie antibiotík môže byť nutné pri tvorbe hnisavého sekrétu, bakteriálnej infekcii či horúčke.