Menu

LIEČBA CHOCHP

LIEČBA CHOCHP

Pri liečbe CHOCHP sa aplikujú medikamentózne i nemedikamentózne opatrenia.

Cieľom liečby CHOCHP je ovplyvniť priebeh choroby čo najpriaznivejšie a zlepšiť kvalitu života pacienta.

Liečba CHOCHP sa skladá z medikamentóznych a nemedikamentóznych opatrení, ktoré sa vzájomne dopĺňajú.

Pri medikamentóznej terapii je nutné rozlišovať medzi medikáciou v prípade akútnej potreby a medzi dlhodobou udržiavacou medikáciou. Prírodná látka cineol sa osvedčila v klinických štúdiách na základe svojho protizápalového a sekretolytického účinku ako prídavná terapia CHOCHP (nasadiť vždy po dohode s lekárom).

CHOCHP: Lieky na akútnu a dlhodobú liečbu

Na zmiernenie akútnych ťažkostí by pacienti mali mať pri sebe vždy vhodné lieky pre možné akútne ťažkosti. V týchto situáciách sa používajú predovšetkým rýchlo pôsobiace prieduškové dilatátory, ktoré umožňujú rýchle rozšírenie dýchacích ciest. Spravidla sa používajú v spreji.

Na dlhodobú medikáciu sa užívajú lieky, ktoré umožňujú dlhodobé rozšírenie priedušiek. Dôležitú úlohu zohrávajú predovšetkým beta-2-sympatomimetiká a anticholinergiká s dobou pôsobenia až 24 hodín. Pravidelné užívanie je nevyhnutné. Ak už ochorenie pokročilo, používajú sa proti zápalu okrem iného aj prípravky s obsahom kortikoidov.

Liečba CHOCHP – Prehľad opatrení

  • medikácia pre akútne prípady
  • dlhodobá liečba
  • doplnkovo: účinné látky na uvoľňovanie hlienu a s protizápalovým účinkom (napr. cineol)
  • nemedikamentózne opatrenia (napr. dychová fyzioterapia)
  • kyslíková terapia v prípade CHOCHP

Doplnková (prídavná) liečba CHOCHP

Cineol je prírodná látka, ktorá má klinicky preukázanú účinnosť pri prechladnutí, bronchitíde a zápaloch prínosových dutín. Cineol je klinicky overený aj ako prídavná liečba k existujúcej terapii u pacientov s chronickým ochorením dýchacích ciest, ako je napr. CHOCHP. Nasadený by mal byť až po konzultácii s lekárom.

Cineol pôsobí

  • protizápalovo
  • uvoľňuje usadený hlien v prieduškách

Užívanie cineolu (obsiahnutého v lieku Soledum®, ktorý dostať bez receptu v lekárňach) ako doplnková liečba pri CHOCHP potláča zápal v prieduškách. Okrem toho pomáha uvoľniť hustý usadený hlien, aby sa uľahčilo odkašliavanie.

Počet, dobu trvania a závažnosť akútneho vzplanutia choroby (exacerbácií) možno pomocou pozitívnych efektov cineolu znížiť. Ide o ochranu pľúc pred ďalším poškodením, čo prispieva k zlepšovaniu kvality života pacientov s CHOCHP.

Ak sa cineol používa ako doplnková liečba pri CHOCHP, platí že:

  • pred užívaním je nutné poradiť sa so svojím ošetrujúcim lekárom
  • je nutné užívať naďalej všetky aktuálne užívané lieky na CHOCHP predpísané lekárom
  • neohrozovať úspech liečby napr. fajčením

ČASTÉ OTÁZKY K TEJTO TÉME (FAQ)

Je cineol vhodný ako jediná alternatíva pre liečbu CHOCHP?

Nie je. V prípade CHOCHP je potrebná dlhodobá medikácia, pretože ide o chronické postupujúce ochorenie. Všetky lieky naordinované lekárom by sa mali svedomite užívať. Prírodná a dobre znášaná doplnková liečba s účinnou látkou cineolom môže pomôcť znížiť počet exacerbácií CHOCHP. Pred užívaním je nutná konzultácia s ošetrujúcim lekárom.

Ako často by sa mali v prípade CHOCHP užívať kapsuly cineolu?

Po konzultácii s ošetrujúcim lekárom môže byť pri CHOCHP vhodné dlhodobé každodenné užívanie kapsúl ako doplnková liečba. Dodržiavajte odporúčané užívanie.

Čo pomáha pri akútnom prejave CHOCHP?

Pri akútnom prejave choroby vám váš lekár predpíše vhodné, rýchlo pôsobiace lieky. Tie by ste mali mať neustále po ruke!